ΑΝΑΦΟΡΑ
Για τον κ.κ. Υπουργό Δημοσίας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη
Ο Βουλευτής Κυκλάδων κ. Νικόλαος Συρμαλένιος καταθέτει αναφορά το έγγραφοτης Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Κυκλάδων της 21.01.2014 με αρ. πρωτ. 390/1/14.Το έγγραφο αναφέρει συγκεκριμένα ότι «Η Αστυνομική Διεύθυνση Κυκλάδων, έχει έλλειψη αστυνομικού προσωπικού της τάξεως του 41%. Ποσοστό που, χρόνο με το χρόνο, δυστυχώς αυξάνεται, εξαιτίας της δημοσιονομικής πολιτικής που επέβαλε η Τρόικα (πάγωμα προσλήψεων), της αθρόας συνταξιοδότησης των συναδέρφων μας αλλά και της μη αναπλήρωσης όσων μετατίθενται από τις Κυκλάδες σε άλλη περιοχή επιλογής τους εκτός του Νομού. Ενδεικτικά, ο παρακάτω πίνακας, απεικονίζει τα ποσοστά, επί τοις εκατό, της έλλειψης αστυνομικού προσωπικού :
1) Α.Τ ΜΥΚΟΝΟΥ | 32% | 6) Α.Τ ΤΗΝΟΥ | 41% |
1α)ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΜΥΚΟΝΟΥ | 75% | 7) Α.Τ ΠΑΡΟΥ | 33% |
2) Α.Τ ΘΗΡΑΣ | 35% | 7α) Α.Σ ΝΑΟΥΣΑΣ ΠΑΡΟΥ | 17% |
3) Α.Τ ΚΕΑΣ | 50% | 8) Α.Τ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ | 60% |
4) Α.Τ ΙΗΤΩΝ | 53% | 9) Α.Τ ΑΝΔΡΟΥ | 42% |
5) Α.Τ ΜΗΛΟΥ | 53% | 9α) Α.Σ ΥΔΡΟΥΣΑΣ ΑΝΔΡΟΥ | 50% |
Επισυνάπτεται το έγγραφο
Παρακαλούμε για την απάντηση και τις ενέργειές σας και να μας ενημερώσετε σχετικά.
Αθήνα, 23.01.2014
Ο καταθέτων Βουλευτής
Νικόλαος Συρμαλένιος