Ο βουλευτής Νίκος Συρμαλένιος κατέθεσε στη Βουλή αναφορά την επιστολή της Ένωσης Τουριστικών Επιχειρήσεων Ανάφης, με θέμα την ακτοπλοϊκή εξυπηρέτηση της Ανάφης, θέμα που αντιμετωπίζει τα τελευταία χρόνια, ως νησί της άγονης γραμμής και το οποίο αποτελεί μεγάλο πλήγμα για τους μόνιμους κατοίκους και για τον τουρισμό. Με την επιστολή η Ένωση ζητά την ανακοίνωση των επίσημων δρομολογίων των πλοίων (από Πειραιά για Ανάφη) μέσω διαδικτύου, και τη δημιουργία της γραμμής Θήρας-Ανάφης και τον σχετικό διαγωνισμό.
Επισυνάπτεται το σχετικό έγγραφο.